Nowy respirator dla bytomskiego szpitala
15 czerwca 2020
Pierwsze targi on-line za nami
16 września 2020
Pokaż wszystkie

Organizacja WWF w fabryce PETRALANY

PETRALANA, jako jedyna w Europie wykorzystuje gaz koksowniczy do produkcji mineralnej wełny skalnej. Dzięki temu ogranicza emisję dwutlenku węgla o ok. 20 proc. w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. M.in. o tym przed kamerą organizacji WWF opowiadał dziś Radosław Tumielewicz, prezes zarządu – Petralana SA.

Od ponad 55 lat misją międzynarodowej organizacji WWF (World Wide Fund for Nature) jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą.

Kontekst, w którym powstało nagranie zrealizowane w PETRALANIE to dekarbonizacja, czyli odejścia od węgla. To temat szczególnie ważny dla mieszkańców Bytomia, w którym działa fabryka, a które będzie gospodarzem wrześniowego Trzeciego Forum Burmistrzów na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Inicjatywa jaką jest Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu Regions Beyond Coal, realizowanego m.in. przez WWF Polska. Inauguracja Forum miała miejsce w 2018 roku w Kozani – w Zachodniej Macedonii, regionie Grecji. Druga edycja odbyła się rok później, w niemieckim miasteczku Weisswasser – regionie wydobycia węgla brunatnego. Teraz przyszedł czas na polskie miasto związane z wydobyciem węgla, czyli Bytom. Wszystkie te miasta łączy lokalizacja w ich regionach kopalni (obecnie lub w przeszłości) i konieczność ponoszenia skutków ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających z tej działalności.

 

Komentarze są wyłączone.