Koksownia MMG sponsorem wyjątkowego meczu
27 września 2021
Kolejny krok do utworzenia Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej w Bytomiu-Bobrku
10 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Polska Akademia Nauk pomoże w rewitalizacji terenów w Bytomiu-Bobrku

Tereny poprzemysłowe w Bytomiu-Bobrku, na których przygotowywana jest Strefa Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej wymagają gruntownej rewitalizacji. Dzisiaj w realizację wspólnego projektu miasta Bytom i spółki MMG, do której należy większość gruntów po byłej Hucie Bobrek, włączył się Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk.

 

IPIŚ PAN jest placówką badawczo-naukową, która prowadzi działalność w obszarze inżynierii środowiska. Od dzisiaj, na mocy podpisanego z MMG listu intencyjnego, będzie wspierać spółkę w przygotowaniu Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej – wspólnego projektu przedsiębiorstwa i miasta Bytom.

Łączny potencjał Strefy to aż 150 tys. mkw. gruntów, ciągnących się od ul. Konstytucji w stronę DK 88, z czego 100 tys. mkw. to własność MMG i podmiotów współpracujących, a 50 tys. mkw. należy do miasta. Po przygotowaniu terenu, w tym m.in. doprowadzenia prądu i ciepła wytwarzanych w MMG z gazu koksowniczego, teren zostanie podzielony na działki i sprzedany inwestorom na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku gruntów wchodzących w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Teren ma niezaprzeczalny atut w postaci dostępu do bocznicy kolejowej przy szlaku Bytom-Gliwice, ale jego największym walorem będzie możliwość korzystania z taniej energii cieplnej i elektrycznej produkowanej przez koksownię. W konsekwencji, inwestycja przełoży się na zachowanie działalności produkcyjnej i miejsc pracy w dzielnicy, także po wygaszeniu działającej tu obecnie Kopalni Bobrek – mówił podczas podpisania listu intencyjnego z miastem Bytom Rafał Szostok, prezes MMG.

–  Już w 2017 roku w „Gminnym Programie Rewitalizacji. Bytom 2020+ wskazano na niewystarczającą liczbę terenów inwestycyjnych na terenie Bytomia. Od momentu uruchomienia bytomskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, sprzedanych zostało już 6 na 10 działek w bytomskiej części KSSE. Z czego aż 5 działek w ciągu ostatnich 2,5 roku. Są inwestorzy zainteresowani kupnem kolejnych dwóch działek, lada chwila wyczerpiemy więc zasoby terenów inwestycyjnych przy ul. Hakuby.  Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję współpracy od bytomskich przedsiębiorców, którzy mają już na koncie udaną rewitalizację terenów pohutniczych w Bobrku – komentował z kolei Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

 

Komentarze są wyłączone.